Zdeněk Krčmář: Stavba torpédoborce DD 710 Gearing 1/350 od Dragonu - díl 5.

…a jdeme na dekály paluby. Gumové protiskluzové pruhy znázornil výrobce modelu ve formě dekálu,kdo by chtěl může je použít z doplňkového setu kde jsou ve formě leptu. Já pro snazší aplikaci použil  dekál. Před vlastním lepením dekálu je nutné nastříkat povrch lesklým lakem, já použil lak Gunze.

 

 

 

Po úplném zaschnutí laku, což bylo v mém případě asi 24 hodin , se můžeme „vrhnout“ na vlastní lepení. Je dobré si promyslet způsob pokládky nálepek. Připravíme si ostré nůžky, případně skalpel k vyřezávání  jednotlivých dílů., nádobku na teplou vodu, já před časem koupil vaničku od firmy Trumpeter , štětec na porovnání a posouvání dekálů a pro změkčovací vodičku. Zde jsem použil nejsilnější změkčovadlo od firmy Agama. Na vlastní uchopení dekálu je dobré mít speciální pinzetu na obtisky ( např. od firmy Tamyia). Já ji nemám , proto používám širší pinzetu od firmy Plus model.

Do nádobky dáme teplou vodu , já používám cca 60stupňů Celsia teplou.  Ponoříme do ní vystřihlý díl dekálu. . Tento se nám ihned stočí do klubíčka, které se, ale za chvíli rozmotá a obtisk se narovná. Za pár sekund zkusíme opatrně jestli se obtisk odlepil od svého nosného papíru. Je-li tomu tak uchopíme pinzetou obtisk za nosný papír a opatrně jej přeneseme na místo určení na palubě modelu. Je dobré toto místo potřít lehce vodou, aby se obtisk mohl po palubě posouvat. Štětečkem jej jemně dopravíme přesně na místo určení .  Teď lehce zpod něj odsajeme vodu. K tomuto účelu používám buď jemný hadřík nebo „uchošťour“, tam kde je málo místa.Až se nám podaří uložit všechny dekály na svá místa a my uznáme, že tato poloha je ta ideální pozřeme opatrně celou plochu dekálů změkčovacím roztokem. V tomto okamžiku je lépe model někam schovat, protože to co se s dekálem děje je jen pro silné nátury. Povrch dekálů se hodně zvlní a my máme nutkání mu pomoci a rovnat ho. To by, ale byla osudová chyba, strčíme ruce, případně model do bezpečného místa a jen pozorujeme nebo se věnujeme  jiné činnosti. Po čase se obtisk sám vyrovná a pěkně nakopíruje terén modelu. Pokud se Vám to nezdá perfektní můžeme aplikovat i další nátěr, nátěry ( podle houževnatosti dekálu, případně síly dekálové vodičky).

 

Po perfektním výsledku a ještě lepším proschnutí povrchu můžete palubu pro jistotu přestříknout vrstvou laku.. Jakmile potěšíme oko dobrým výsledkem pokračujeme ve stavbě dál……

 

Plastic Hobby
%%eshop_firma_url%%