Tímto souborem bych rád pomohl těm, kteří se pustili do zápasu s modely lodí , chtěl bych tímto předat několik svých zkušeností , které jsem v průběhu stavby modelů lodí nabyl.

Začnu výrobou a instalací stupaček. Třistapadesátina je si nejmenší měřítko , na kterém lze tento postup uplatnit. Materiál na výrobu stupaček získávám z elektrikářských „motaných“ drátů. Prostě příjdete  do prodejny s elektromateriálem a budete chtít  „ jedenapůlku licnu“. Nebojte se prodavač bude určitě vědět o co se jedná. Pomocí skalpelu nařízneme plastovou izolaci a po jejím stažení se dostaneme na spletenec slaboučkých drátků, to je ten materiál, který potřebujeme!  Spetenec  si rozdělím na jednotlivé drátky a ty skalpelem nařežu na asi 20 cm dlouhé kousky, z těchto pak nařežu asi centimetrové kousky . Toto je výchozí materiál k výrobě stupaček.

Výroba stupaček

Na vlastní ohýbání drátků jsem si zhotovil jednoduchý přípravek. Do hliníkového pásku ( samozřejmě může být i jiný dobře opracovatelný materiál)jsem vypiloval zářez , který nám bude tvarovat stupačku. Dále budeme potřebovat pásek  z tvrdšího materiálu pomocí, kterého budeme kousky drátku do hliníkové formy zatláčet. ( špatně se to slovy vyjadřuje, ale podle fotek to bude určitě jasné).  Na horní straně hliníkového přípravku jsem ještě udělal zářez, aby mi drátek neputoval po ploše.

Vlastní použití nástroje je velice jednoduché, vložíte drátek pomocí raznice ho zamáčknete ho výřezu v hliníkové části a hotovo vypadne nám hotová stupačka. Jejich výroba je velice rychlá a levná.

 

Instalace stupaček

Abych nemusel pracně vzdálenosti jednotlivých stupaček rozměřovat, využil jsem šablony, které do některých svých leptaných plechů dává firma Eduard. Šablonu sekundovým lepidlem přilepím na místo, kde bude řada stupaček.

Po zaschnutí lepidla odvrtám tenkým vrtáčkem  jednotlivé otvory.

 

Pak pomocí . Debonderu  odstraním šablonu, umyji  ji od sekundového lepidla a můžu ji použít dále.

Pinsetou nastrkám do otvorů jednotlivé stupačky. 


Abych nemusel jednotlivé stupačky srovnávat  prostrčím jejich otvorem plastikový profil z Evergreenu

a pak celou řadu stupaček pomocí skalpelu dotlačím a pinsetou popřípadě srovnám jejich rovnoběžnost.

Zevnitř modelu kapnu několik kapek řídkého sekundového lepidla , které se rozteče a zaplní otvory a obalí drátky stupaček . Hned musíme Evergreen opatrně vytáhnout aby se vzlínajícím lepidlem nepřilepil k plastiku nebo drátkům. Celý díl necháme dobře proschnout a máme hotovo.

Touto metodou jsem dělal všechny řady stupaček na mých modelech. Pokud si vyrobítepřípravek bude tato práce velmi rychlá a efektivní.

Plastic Hobby
%%eshop_firma_url%%