1/350 Le Bouvet 1896 (Masterpieces)

 

 

Před několika lety jsem se zúčastnil modelářské soutěže v anglickém Telfordu. Mé výtvory se tak líbily majiteli řecké frmy Masterpieces, že mi věnoval zvláštní cenu a to resinový model křižníku Le Bouvet 1896. Už několikrát jsem chtěl fotky tohoto krásného modelu nabídnout k prohlédnutí. Za to, že jsem se konečně rozhýbal a těchto pár řádek a fotek zhotovil jsem se konečně rozhodl z důvodu uvedení modelů tohoto výrobce do našeho obchodu http://www.plastic-hobby.com/category/1-350-resinove-modely:1355/. Vím, že ceny modelů této firmy jsou již dosti vysoké, ale je to vyváženo vysokou kvalitou a propracovaností modelu, který se může rovnat špičce této kategorie ruské firmě Combrig. Masterpieces nabízí své modely s plným trupem na rozdíl třeba od Combrigu, kde si můžeme variantu trupu zvolit. Pokud modelář staví stojánkový model je na tom Masterpieces rozhodně lépe, protože odpadá mnohdy problematické napojení obou částí trupu, což je největší slabinou Combrigu. Na druhé straně pokud chceme z modelu Masterpieces udělat hladinovou variantu asi se při řezání a broušení trupu dosti zapotíme.

Firma Masterpieces dodává své modely v krabičkách nezvyklého formátu. Již několikrát jsem model vkládal do této krabice, ale myslím, že se mi o napoprvé nikdy nepodařilo. Krabička je jednodílná ze středně pevného kartonu. Na horní otevíratelné části najdeme výrobce, měřítko a název modelu spolu s pěknou kresbou předlohy modelu. Stejnou kresbu najdeme i uvnitř krabice ve větším formátu. Všechny díly modelu jsou pečlivě baleny a proloženy bublinkovou folií nebo pěnovkou a chráněny tak před poškozením. Největší díl modelu je samozřejmě trup. Ten je zhotoven v celku, takže výhoda pro stavitele "poličkových" modelů. Na povrchu dílu jsem nenašel žádné vady, trochu tmelení a broušení, ale bude vyžadovat spodní část trupu, která ale po uložení modelu na podstavec vidět nebude. Drobné díly jsou vloženy do několika zipových sáčků. Na některých z dílů jsou zbytky "blány" od spoje formy. Tento problém lze, ale velmi rychle a bezproblémově odstranit ostrým skalpelem. Drobných dílů je skutečně požehnaně a všechny jsou ve velmi dobré kvalitě. Pominu-li již zmíněnou blanku nejsou na jejich povrchu žádné vady. Součástí modelu jsou i dvě planžety plechů. Jedna se zábradlím a na druhé najdeme různé drobnosti schody, ochozy komínů, doplňky záchranných člunů... Návod je zpracován ve stylu knížečky, která nás na 14 stránkách provede stavbou modelu. Myslím, že návod je dostatečně srozumitelný a na případné zádrhely stavby upozorní i anglickým textem. Jako bonus vkládá výrobce do stavebnice již zmíněný obrázek předlohy a bokorys modelu, který má pomoci při výpletech. Na internetu lze nalézt množství fotek jak postaveného modelu, tak i předlohy. Podařilo se mi najít i množství výkresů, které při stavbě určitě pomohou.

Věřím, že tento a ostatní modely firmy Masterpieces si své fanoušky najdou i přes vyšší cenu.

Fotografie předlohy a modelu poskytl internet. Ještě jednou děkuji firmě Masterpieces z Řecka za poskytnutí modelu i možnost nabídnout jejich výrobky našim modelářům.

 

 

 

 

 

Plastic Hobby
%%eshop_firma_url%%